W związku z pandemią koronawirusa i ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, co raz większa ilość miejsc pracy jest pozamykanych. Powodować to może obniżenie dochodów, w szczególności u osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudnionych na umowach zlecenie i o dzieło.
Jedną z form przeciwdziałania problemom finansowym są wprowadzone, na wniosek Związku Banków Polskich, wakacje kredytowe w bankach. W tym artykule, który mam nadzieję, będzie potrzebny jak najkrócej, chciałbym przybliżyć jak to wygląda w rzeczywistości, kto może skorzystać z zawieszenia płatności, na jakich warunkach i jakie będą wynikały z tego korzyści i konsekwencje.
Wakacje kredytowe co to jest?
Jest to okres karencji, w którym, w części przypadków płacimy same odsetki od naszego zadłużenia, a nie spłacamy kapitału kredytu. Co bardzo ważne, w tym czasie bank nie „odpuszcza” nam całej raty, a jedynie zawiesza spłatę części raty. Plusem tego jest niższa, miesięczna rata kredytowa, ale niestety minusów takiego rozwiązania jest sporo. Po pierwsze kapitał, którego obecnie nie spłacamy i tak będziemy musieli oddać do banku w późniejszym czasie. Jeżeli okres kredytu się nie wydłużył, to po okresie wakacji kredytowych nasza rata nieco wzrośnie, z drugim przypadku rata się nie zmieni, a zostanie wydłużony okres kredytowania. Ponadto okres płacenia samych odsetek powoduje, że finalnie całkowity koszt kredytu wzrośnie.
W ofercie niektórych banków jest możliwość zawieszenia całej raty kapitało-odsetkowej, ale tak samo jak w powyższym przypadku, kapitał, którego obecnie nie spłacamy, będziemy musieli oddać w późniejszych ratach lub zostanie nam wydłużony okres kredytowania.
Kto może skorzystać?
Z wakacji kredytowych mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni jak i firmowi. Odroczenie spłaty dotyczy kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych i samochodowych. Z zawieszenia spłat mogą skorzystać także klienci kredytów firmowych i leasingów.
Na jak długo?
W zależności od banku wakacje kredytowe mogą trwać od 3 do 6 miesięcy.
Ile będę płacił w trakcie wakacji kredytowych?
To zależy od tego, ile obecnie pozostało nam kapitału kredytu do spłaty. Załóżmy, że średnie oprocentowanie kredytu to 3,5% w skali roku. Poniżej kilka przykładów ile wyniesie rata odsetkowa, w zależności od aktualnego zadłużenia:
50 000zł – ok. 145zł
100 000zł – ok. 290zł
150 000zł – ok. 440zł
200 000zł – ok. 580zł
250 000zł – ok. 730zł
W przypadku zawieszenia całych rat, będzie trzeba uiszczać należne składki ubezpieczeniowe płatne miesięcznie przy kredycie, jak na przykład ubezpieczenia na życie, od utraty pracy, czy ubezpieczeń nieruchomości.
Jak to wygląda w praktyce?
Na dzień dzisiejszy (21.03.2020), nie mamy jeszcze kompletu informacji jak to w praktyce wygląda, we wszystkich bankach, więc póki co przekazuję aktualne zestawienie:
Alior Bank – decydujemy, czy chcemy zawiesić spłatę samego kapitału, czy całej raty kapitało-odsetkowej Możemy to zrobić na odpowiednio 6 lub 3 miesiące. Robimy to za pośrednictwem specjalnej strony internetowej Alior Banku (link do formularzy).
BNP Paribas – Bank umożliwił nam zawieszenie spłat pełnej raty na okres 3 miesięcy. Póki co dotyczy to tylko klientów indywidualnych, ale bank pracuje nad rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Wnioski składamy za pośrednictwem strony internetowej (link do formularzy).
Getin Bank – póki co bank nie wprowadził możliwości zawieszenia rat.
ING – Bank wprowadził wakacje kredytowe na okres od 3 do 6 m-cy. Przez ten okres będzie trzeba opłacać składki ubezpieczeń spłaty kredytu, ale będzie można wybrać, czy chcemy zawiesić płatność samego kapitału czy pełnych rat. ING Bank Śląski, wydłuży okres kredytowania o okres zawieszenia spłat. Wnioski można będzie składać za pomocą aplikacji Moje ING lub w aplikacji internetowej.
mBank – odroczyć spłatę możemy na okres 6 miesięcy, ale dotyczy to jedynie części kapitałowej raty. Odsetki oraz składki ubezpieczeniowe będzie trzeba płacić zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Wnioski podobnie jak w pozostałych bankach składamy za pośrednictwem systemu transakcyjnego mBank.
Millennium Bank – póki co, jest gotowe rozwiązanie tylko klientów indywidualnych, ale trwają pracę nad rozwiązaniem dla klientów firmowych. Istnieje możliwość zawieszenia płatności całej raty kapitało-odsetkowej na okres 3 miesięcy. Wnioski składamy telefonicznie pod numerem 801 331 331. Zawieszenie spłat spowoduje wydłużenie okresu kredytowania.
Pekao S.A. – w tym banku możemy odroczyć płatność na okres 3 miesięcy. Możemy zawiesić płatność rat kapitało-odsetkowych lub samych kapitałowych. Informację na temat złożenia wniosku o wakacje kredytowe możemy otrzymać pod numerem 801 365 365.
PKO BP – Klienci banku mogą skorzystać z 3 miesięcznego okresu wakacji kredytowych. Wnioski należy składać w serwisie iPKO. Zawieszenie dotyczy całych rat kapitało-odsetkowych i jest bezkosztowe.
Santander – Bank wprowadził możliwość zawieszenia płatności części kapitałowej raty przez okres od 3 do 6 miesięcy (do wyboru przez klienta). Zawieszenie nie spowoduje wydłużenia okresu kredytowania a zwiększenie się rat po zakończonym okresie karencji. Wnioski można składać przez infolinię pod numerem 1 9999.
Mam nadzieję, że powyższe rozwiązania będą jak najmniej Wam potrzebne. Pamiętajcie zostańcie w domu o ile to możliwe, a Wam i Waszym bliskim życzę zdrowia.