Przy zakupie czy to naszej pierwszej nieruchomości, czy gdy wreszcie znajdziemy wymarzony dom, a nawet gdy kupujemy nieruchomość inwestycyjnie na wynajem – towarzyszą nam emocje. Niestety często okazują się one złym doradcą, dlatego w poniższym artykule chciałbym Wam przedstawić kilka porad, które mogą okazać się pomocne przy zakupie.

 1. Wybór pośrednika – to jeden z pierwszych kroków, których powinniśmy dokonać. Wykwalifikowana osoba pomoże nam nie tylko w selekcji ogłoszeń, ale także uczuli nas na plusy i minusy każdej oferty. Jeżeli szukasz dobrego pośrednika, to po prostu popytaj wśród znajomych czy rodziny. Użyj do tego np. mediów społecznościowych. Dzięki temu możemy dopytać o szczegóły współpracy i co zawarzyło, że akurat ta osoba jest polecana. Oczywiście przed podpisaniem umowy o współpracę z agentem, warto spytać o:
  1. Jakie jest jego doświadczenie?
  2. Gdzie będzie promował Twoje ogłoszenie?
  3. Czy korzysta z innych narzędzi niż Internet, np. banery reklamowe itp.?
  4. Czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości?
  5. W jaki sposób chciałby prezentować Twoją nieruchomość, np. czy robi dni otwarte?
  6. Czy jest w stanie pokazywać nieruchomość bez Twojej obecności i również w weekendy?
  7. Czy korzysta z profesjonalnego fotografa, home standingu itp.?
  8. Jakie jest jego wynagrodzenie i jakie usługi wchodzą w jego skład?

Gdy już mamy wybranego kandydata na naszego agenta nieruchomości, pamiętajmy aby dokładnie przeczytać umowę o współpracę. Jeżeli nie podobają nam się jakieś zapisy, albo mamy wątpliwości co do ich znaczenia, to spytajmy o to. Dobry pośrednik na pewno się nie obrazi i wyjaśni nam wszelkie wątpliwości. Ponadto pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie zgadzać się na współpracę bez podpisanej umowy. Gdy będzie się działo coś nie tak, nasza ochrona prawna będzie bardzo ograniczona.

 • Sprawdź księgę wieczystą – to podstawowe źródło wiedzy na temat kupowanej nieruchomości. Należy sprawdzić:
  • Dokładny adres nieruchomości. Czy jest taki sam w księdze wieczystej, jak w ogłoszeniu. 
  • Czy wszyscy właściciele są wpisani w księgę wieczystą (KW). 
  • Czy w dziale III KW, są wpisane jakiekolwiek służebności. Jeżeli jest tam służebność osobista, to powinna nam się zapalić „czerwona lampka”. Albo do momentu zakupu musi być ta służebność wykreślona, albo radziłbym zrezygnować z zakupu tej nieruchomości, co i tak byłoby niemożliwe na kredyt hipoteczny. 
  • Czy jest wpisana hipoteka. Ta akurat nie jest żadną przeszkodą w zakupie, ale należy pamiętać, że będą potrzebne dodatkowe dokumenty z banku, w którym sprzedający posiadają kredyt.

Wszystkie potrzebne informacje jesteśmy w stanie uzyskać ze strony https://ekw.ms.gov.pl/

 • Zadłużenia wobec wspólnoty mieszkaniowej, czy dotyczące mediów, są związane z byłym właścicielem, a nie z nieruchomością, niemniej jednak warto o takowych wiedzieć i przed zakupem poprosić o aktualne zaświadczenie o braku zaległości we wspólnocie czy spółdzielni mieszkaniowej.
 • Koszty użytkowania – należy pamiętać, że oprócz zakupu, nieruchomość należy także utrzymać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy koniecznie sprawdzić koszty eksploatacji nieruchomości. Poprośmy sprzedających o rachunki za czynsz w przypadku mieszkania, a także wysokość podatku od nieruchomości. W przypadku domu, bardzo ważne mogą okazać się koszty ogrzewania i zużycia wody/ścieków, dlatego poprośmy o jak najwięcej rachunków, które zobrazują nam realne koszty użytkowania.
 • Potrzebny remont – oglądając nieruchomość, warto mieć ze sobą osobę znającą się na budownictwie i remontach. Czasem nawet zadbane mieszkania lub domy wymagają pilnego, choć niewidocznego na pierwszy rzut oka, remontu. Koszty z tym związane powinny mieć znaczy wpływ na naszą decyzję. Bo może okazać się, że warto kupić droższą nieruchomość, ale nie wymagającą dodatkowych nakładów. Przy starszych domach czy mieszkaniach zwróćmy szczególną uwagę na instalacje (wodną, grzewczą, elektryczną).
 • Okolica i sąsiedztwo – należy pamiętać, że oprócz samego mieszkania czy domu powinno sprawdzić się najbliższe otoczenie naszej nieruchomości. Szczególną uwagę zwróćmy na:
  • Hałasy – czy to z pobliskiej trasy, czy latających nad głową samolotów. Nawet pobliski szpital może powodować niosące się hałasy jeżdżących karetek.
  • Komunikację – czy w okolicy znajduje się komunikacja miejska, ponadto jak wygląda dojazd do centrum, pracy, szkoły itp. Codzienne utrudnienia w dojazdach mogą popsuć nam radość z wymarzonego M.
  • Okolicę – czy w okolicy znajdują się tereny zielone, szkoły, sklepy itp. Ułatwi nam to nie tylko codzienne życie, ale także wpłynie pozytywnie na wartość nieruchomości w przyszłości.
  • Przyszłe sąsiedztwo – warto zainteresować się jak w przyszłości może wyglądać najbliższa okolica. Sprawdzić to można w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tam powinna znajdować się  informacja, czy w okolicy naszego domu nie powstanie jakaś produkcja, zakłady, gospodarstwo rolne. Jest to bardzo ważne, bo każdy chce mieszkać przyjemnie i spokojnie.

Pamiętajmy, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie należy obejrzeć kilka różnych mieszkań czy domów. Warto porozmawiać z sąsiadami i przejechać się czy przespacerować po okolicy w różnych porach dnia.