Bardzo wielu moich klientów zaczyna spotkanie ze mną od pytania „jaka jest moja zdolność kredytowa?”. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest ta zdolność kredytowa?

         Często rozumiemy zdolność kredytową jako maksymalną kwotę kredytu jaką mogę otrzymać. W rzeczywistości jest to informacja jaką ratę kredytu mogę maksymalnie płacić. Finalna maksymalna kwota kredytu wynika już głównie z długości okresu kredytowania oraz oprocentowania.

         Oznacza to, że im dłuższy okres kredytowania i niższe oprocentowanie, to teoretycznie mogę otrzymać większy kredyt. Dlatego przy tych samych dochodach bardzo często możemy mieć zdolność na 300 000zł na 30 lat, ale już tylko na         230 000zł na lat 15.

Na finalną kwotę oprócz wcześniej wymienionych czynników mają wpływ jeszcze:

  • Zobowiązania (raty, limity kart kredytowych, itp.)
  • Ilość osób na utrzymaniu
  • Miejsce zamieszkania
  • Status mieszkaniowy (wynajem, własna nieruchomość, zamieszkanie z rodzicami)
  • Rodzaj naszego dochodu (umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, umowy zlecenia, działalność gospodarcza itp.)

Zdolność kredytową wszystkie banki liczą w inny sposób i używają do tego swoich wzorów, dlatego w każdym banku dla tych samych parametrów otrzymujemy inne kwoty. Dla przykładu:

Małżeństwo 28 lat, bez dzieci.

Okres kredytowania: 30 lat.

Suma dochodu: 7000zł brutto

Zobowiązania: brak.

Maksymalna zdolność w Banku X: 304 000zł

Maksymalna zdolność w Banku Y: 592 000zł

Zgodzicie się ze mną, że różnica jest ogromna, prawda? Dlatego też przed zakupem nieruchomości warto kompleksowo sprawdzić jaką maksymalną kwotę będziemy mogli otrzymać od banku w zależności od naszych oczekiwań i bieżącej sytuacji.

         Jeżeli interesuję Cię jaka jest Twoja zdolność kredytowa, a także co można zrobić aby w przyszłości była wyższa, to zapraszam do kontaktu.