Historia kredytowa obrosła legendami niczym potwór z Loch Ness. Od swoich klientów słyszałem tyle historii na jej temat, że nie jestem w stanie powtórzyć nawet połowy. A jak wygląda rzeczywistość? Czy bez historii kredytowej jesteśmy w stanie dostać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Co to jest właściwie historia kredytowa?

Historia kredytowa jest to informacja o naszych obecnych i przeszłych zobowiązaniach. Dane na jej temat pobierana jest z Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK. Są tam zawarte zarówno dane o opóźnieniach w spłatach zobowiązań jak i o tym, że robiliśmy to terminowo. W BIK-u przechowywane są dane na temat naszych kredytów, kart kredytowych i limitów kredytowych z ostatnich 5 lat. Także słynne pojęcie „jestem w BIK-u” dotyczy każdego, kto spełnił powyższe kryteria. Jednak to wcale nie oznacza nic złego, ponieważ to właśnie pozytywne informacje o tym jak spłacaliśmy swoje zobowiązania tworzą naszą, tak pożądaną historię kredytową.

Czy w takim razie historia kredytowa jest nam potrzebna do otrzymania kredytu i wpływa na jego warunki? Tutaj musimy rozgraniczyć czy chodzi o kredyt hipoteczny czy gotówkowy.

W przypadku kredytu hipotecznego absolutnie nie jest nam potrzebna. Około połowa moich klientów zaciąga kredyt hipoteczny jako swoje pierwsze zobowiązanie i otrzymuje dokładnie takie same warunki jak starzy wyjadacze kredytowi. Także jednoznacznie mogę potwierdzić, że historia kredytowa nie jest nam potrzebna do otrzymania kredytu hipotecznego.

W przypadku kredytów gotówkowych sprawa się ma nieco inaczej. Z racji, że są to kredyty niezabezpieczone, niektóre banki wolałyby udzielić kredyt osobie, która miała już jakieś zobowiązania, jednak jest to tylko kilka banków i swobodnie dobry ekspert finansowy jest w stanie znaleźć bardzo dobrą ofertę na pierwszy kredyt gotówkowy.

Kilka dodatkowych informacji na temat mitów odnośnie historii kredytowej:

    • Historia kredytowa pojawia się dopiero po 6 miesiącach spłacania zobowiązania. Jeżeli wzięliście coś na raty, żeby było Wam łatwiej dostać kredyt hipoteczny za 3 miesiące, niestety nic z tego. Banki wciąż będą Was traktować jak osobę bez żadnej historii kredytowej.

    • Historia kredytowa nie zwiększa zdolności kredytowej. Co więcej zaciągnięcie zobowiązania, czy to kredytu ratalnego czy karty kredytowej wręcz tą zdolność obniża.

    • Bycie w BIK-u to nic złego. Tak jak wcześniej wspominałem każda osoba, która ma zobowiązanie lub miała i wyraziła zgodę na przetwarzanie danych po spłacie, zostawia o tym informacje w BIK. W tym także tę dobrą, na której nam zależy.

Przetwarzanie danych po spłacie, zostawia o tym informacje w BIK. W tym także tę dobrą, na której nam zależy.

Podsumowując, o historii kredytowej jest wiele legend, ale nie dajcie się na nie nabrać. Branie na siebie zbędnych zobowiązań nie poprawi Waszej sytuacji, a może jedynie pogorszyć. Polecam nie podejmowania nerwowych ruchów i konsultację z ekspertem finansowych przed zaciągnięciem czy to pierwszego czy kolejnego kredytu.