Dziś chciałbym Wam przekazać kilka rad, które mogą przydać się przy poszukiwaniu nieruchomości.

Pracując jako pośrednik, czy samemu kupując nieruchomości spotkałem się z wieloma przeciwnościami, kruczkami prawnymi, czy potencjalnymi pułapkami. Poniżej przedstawiam kilka swoich przemyśleń:

  • Nie podejmuj decyzji pochopnie. Może to wydawać się banalne, ale nie raz widziałem jak moim klientom zaświeciły się oczy na widok pięknego mieszkania. Niestety nawet najbardziej zadbane nieruchomości mogą mieć ukryte wady. Czasami są to wady prawne, czasami „schowane” usterki, a nierzadko uciążliwe problemy w okolicy oglądanej nieruchomości.
  • Skorzystaj z rady specjalistów. Dobry pośrednik nieruchomości z pewnością ułatwi cały proces zakupu. Dodatkowo radzę podpisać umowę przedwstępną u notariusza, który też sprawdzi stan prawny. Szczególnie przy zakupie od dewelopera, ale także na rynku wtórnym, warto skorzystać z usług doświadczonego budowlańca, który zweryfikuje stan kupowanej nieruchomości. Wszystkie te usługi są płatne, ale to mogą być najlepiej zainwestowane pieniądze w Twoim życiu!
  • Pomyśl o kredycie. Jak już niejednokrotnie wspominałem, poszukiwania nieruchomości warto zacząć od spotkania z ekspertem kredytowym. Po pierwsze sprawdzi zdolność kredytową, a po drugie podpowie jak od strony finansowej można przygotować się do zakupu i kredytu hipotecznego.
  • Porównaj oferty. Im więcej obejrzysz nieruchomości tym łatwiej będzie Ci kupić tę odpowiednią. Nawet jeżeli wrócisz do pierwszej, to każda wizyta dała Ci niezbędne doświadczenie i wiedzę. Być może okaże się, że coś czego wcześniej nie braliśmy pod uwagę wpłynie finalnie na decyzję, i że to właśnie ta nieruchomość stanie się naszym nowym, cudownym domem na długie lata.
  • Sprawdź dokumenty. Jeżeli kupujemy bez pomocy specjalistów, należy samodzielnie sprawdzić nie tylko księgę wieczystą nieruchomości, którą się interesujemy, ale także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy dokumenty ze spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętaj aby sprawdzić, czy osoba, która oferuje nam swoje mieszkanie widnieje na odpowiednich dokumentach.
  • Porozmawiaj z sąsiadami. Nikt lepiej nie powie Ci jak się mieszka w danej lokalizacji niż potencjalni sąsiedzi. Warto popytać kilku, bo każdy subiektywnie ocenia okolicę. Przy okazji to zawsze będzie dobry początek na zaprzyjaźnienie się z sąsiadami.
  • Sprawdź dokładnie stan nieruchomości. Stan instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej, stan ścian, mebli, podłóg i sprzętu. To wszystko należy ocenić przed zakupem. Nieskorzystanie z takiej sposobności, może finalnie okazać się dla nas bardzo kosztowne, jeżeli z czasem będziemy musieli naprawiać liczne usterki. W przypadku domów pamiętaj aby sprawdzić dodatkowo stan dachu i elewacji, a także wilgotność podłoża.
  • Oszacuj koszty utrzymania. Poproś sprzedających o rachunki za czynsz. Dodatkowo możesz poprosić o rachunki za prąd, aby dowiedzieć się, czy w mieszkaniu nie znajdują się przestarzałe sprzęty, które generują duże rachunki. Warto dowiedzieć się ile wynosi podatek od nieruchomości, bo klienci często o tym zapominają. W przypadku domów, które kupujemy latem, warto sprawdzić sposób ogrzewania i jego koszty.
  • Zwiedź okolicę. Jeżeli chcesz kupić swoje nowe 4 kąty w okolicy dla Ciebie mało znanej, to warto zrobić sobie kilka wycieczek. Zarówno autem, pieszo jak i komunikacją publiczną. Dzięki temu będzie wiadomo w jakiej odległości są sklepy czy usługi, a także dowiesz się ile zajmie Ci podróż do pracy czy do innych ważnych dla Ciebie miejsc.

Mam nadzieję, że te kilka punktów ułatwi Ci zakup wymarzonego domu. Jeżeli przychodzą Wam inne ważne elementy do głowy, to zapraszam do komentowania.