Moi drodzy.

Dzisiaj „przychodzę” do Was z dobrymi informacjami! Od 26 maja zaczyna działać program „Mieszkanie bez wkładu własnego” (MBWW). Podobnie jak wcześniejsze programy wsparcia zakupu nieruchomości (Mieszkanie dla młodych i Rodzina na swoim), ten także ma za zadanie ułatwić zakup mieszkania, a także pomóc w spłacie kredytu hipotecznego, w przypadku powiększenia się rodziny. Z założenia program wygląda naprawdę nieźle, a poniżej przedstawiam Wam szczegóły, które przybliżą Wam jego działanie.

Wkład własny

Jak się zapewne domyślacie po nazwie, program ten, ma umożliwić zakup mieszkania bez wkładu własnego. Dla przypomnienia obecnie, bezwzględnie wymagany wkład własny przez większość banków to 10% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości, a niektóre banki wymagają wręcz aż 20% wkładu własnego. Oznacza to, że jeżeli ktoś chciałby wziąć kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości za np. 500 000zł to musi posiadać min 50 000zł własnej gotówki. Nie ukrywajmy, że dla osób, które są na rynku pracy od niedawna i nie posiadali wsparcia ze strony rodziny, uzbieranie takiej kwoty często było wręcz nieosiągalne, nie mówiąc już o dodatkowych kosztach związanych z zakupem i wykończeniem. 

Zasady programu MBWW

Podobnie jak przy poprzednich akcjach wsparcia zakupu mieszkania, aby skorzystać z pomocy należy zaciągnąć kredyt hipoteczny na min 15 lat i tylko i wyłącznie w złotówkach (osoby zarabiające w innych walutach niestety nie mogą skorzystać z MBWW, jeżeli chcieliby wziąć kredyt w walucie, w której zarabiają). Wyjściowo procedura wsparcia będzie polegała, na gwarancji udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na kwoty od 10% do 20% wartości nieruchomości, co ma zastąpić, wymagany wcześniej przez banki wkład własny. Jednak to nie wszystko, bo w przypadku powiększenia się rodziny o drugie lub kolejne dziecko, możemy ubiegać się o tak zwaną spłatę rodzinnąSpłata rodzinna to jednorazowa spłata części kapitału kredytu mieszkaniowego za kredytobiorcę w przypadku, gdy w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie lub kolejne dziecko. Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka. 

Jakie warunki należy spełnić

Co ciekawe, po raz pierwszy w tego typu wsparciu, nie ma limitu wiekowego i limitu metrażu kupowanej lub budowanej nieruchomości. Jest to dobra wiadomość dla osób po 35 roku życia (do tej pory, to był limit wiekowy), którzy chcieliby skorzystać z tej oferty. Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary/małżeństwa, jak i rodziny wielodzietne. Są za to obostrzenia odnośnie posiadanej obecnie nieruchomości. Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W przypadku posiadania dwójki dzieci można mieć jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2. Gdy dzieci jest troje, to maksymalna wielkość mieszkania wynosi 75m2 i gdy dzieci jest czworo, to 90m2,. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma. Co bardzo ważne, jeżeli się posiadało nieruchomość mieszkalną w przeszłości i obecnie jej się nie ma, to także można skorzystać z programu niezależnie od ilości posiadanych dzieci. Kolejną bardzo dobrą informacją jest, że osoby, które w przeszłości korzystały z programu MDM lub RnS, również mogą skorzystać z Mieszkania Bez Wkładu Własnego.

Jakie nieruchomości kwalifikują się do programu

MBWW będzie obowiązywał przy zakupie mieszkania nowego od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, a także dla mieszkań z rynku wtórnego oraz przy zakupie działki budowlanej wraz z budową domu. Aby skorzystać z tego programu cena kupowanego mieszkania lub domu nie może być jednak wyższa niż limit obowiązujący w danym mieście lub regionie. Będą to inne kwoty dla mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Limity będą publikowane i będą się zmieniać w czasie obowiązującego programu. Oczywiście również pomagam w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, która spełnia warunki programu.

Ile wynosi gwarancja BGK

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego wyniesie nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt. Kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany do wysokości 100% ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego. W przypadku kredytu finansującego również koszt wykończenia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wskaźnik ten może być nawet wyższy niż 100%, ponieważ kredyt będzie mógł sfinansować również wydatki ponoszone w związku z wykończeniem mieszkania.

MBWW, a obcokrajowcy

O gwarantowany kredyt mieszkaniowy mogą ubiegać się również obcokrajowcy jeżeli spełnione zostaną warunki określone w ustawie. Jeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytu. W przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium Polski, to nie ma takiego wymogu, tj. kredyt może zostać udzielony także singlowi nieposiadającemu obywatelstwa polskiego. Natomiast skorzystanie ze spłat rodzinnych możliwe jest wyłącznie w sytuacji prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP oraz nieposiadania lokalu mieszkalnego innego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Wniosek o kredyt z MBWW

Aby móc skorzystać z gwarancji na wkład własny i ewentualnej pomocy w spłacie, należy złożyć wniosek kredytowy do wybranych banków biorących udział w tym programie. Wnioskowanie o kredyt w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, nie różni się bardzo od standardowej procedury. Po pierwsze najpierw muszę zweryfikować Waszą zdolność kredytową i sprawdzić czy spełniacie warunki przystąpienia do MBWW. Następnie przeprowadzam Was przez całą procedurę wnioskowania o kredyt hipoteczny, gdzie finalnie wybieracie bank, w którym chcecie podpisać umowę kredytową. Pomagam Wam zarówno w kompletowaniu dokumentów, tłumaczę zapisy bankowe, omawiam umowę. Finalnie towarzyszę Wam na podpisaniu umowy w banku i pomagam z uruchomieniem kredytu i jego transz.

Jak zawsze w przypadku dodatkowych pytań służę pomocą. Jeżeli chcecie poznać dodatkowe szczegóły, sprawdzić swoją zdolność kredytową i wyliczyć koszty oraz ratę kredytu i sprawdzić jakie nieruchomości są dostępne w programie MBWW, to zapraszam do kontaktu telefonicznego, mailowego lub w komentarzu.